Press Room / Competition Results

IPC & District Competitions Results

Congratulations to everyone who competed and job-well-done to those who merited!

Every year, the most motivated photographers from around the globe come together to challenge themselves in the International Photographic Competition. We’re all looking forward to seeing these fantastic images on display at Imaging USA next January!

Before downloading results, be sure to understand the result types:

  • G - General Collection (including GB - Showcase Book): rewarded with 1 Merit 
  • L - Loan Collection: rewarded with 2 Merits

2020 International Photographic Competition Awards 

Congratulations to all the recipients of the International Photographic Competition Awards. These individuals demonstrated excellence in their craft and earned tremendous achievements in PPA's 2020 International Photographic Competition.

Diamond Photographers of the Year had all four competition images accepted into the PPA Loan Collection.

  • Jonathan Adams, M.Photog.Cr., CPP
  • Lisa Asp, M.Photog.M.Artist.Cr., CPP
  • Douglas Bennett, M.Photog.Cr.
  • Erich Caparas, M.Photog.M.Artist.
  • Amber Damour
  • Andrew Faulds, M.Photog.Cr., CPP
  • Jeff Johnson, M.Photog.Cr.
  • Toni Johnson-Harryman, M.Photog.M.Artist.Cr., CPP
  • Brooke Kasper, M.Photog.Cr., CPP
  • Peter Levshin, M.Photog.
  • Barbara MacFerrin
  • Dawn Muncy, M.Photog.M.Artist.Cr., CPP
  • Traci Newlin
  • Judy Reinford, M.Photog.M.Artist.Cr., CPP
  • Dana Rose
  • Kimberly Smith, M.Photog.M.Artist.Cr., CPP
  • David Soldano
  • Shannon Squires-Toews, M.Photog.
  • Myra Thiessen
  • Chris Vander Velde, M.Photog.M.Artist.
  • Kathy Wierda, M.Photog.Cr.
  • Stacy Zacharias 

Diamond Artists of the Year had all four competition images from the Master Artist category accepted into the PPA Loan Collection.

  • Tina Caron, CPP
  • Melissa Clapper
  • Sandra Pearce, M.Photog.MEI.Cr., CPP
  • Janel Randall, M.Photog.
  • Cristie Reddehase, M.Photog.M.Artist.Cr.
  • Dana Rose
  • Kimberly Smith, M.Photog.M.Artist.Cr., CPP
  • Chris Vander Velde, M.Photog.M.Artist.

Diamond Wedding Photographers of the Year had all four competition images accepted into the PPA Loan Collection.

  • No eligible photographers in 2020.

Platinum Medalists had three images included in the PPA Loan Collection and one image in PPA's General Collection.

  • Larry Adkins, M.Photog.
  • Annie Ballantine, M.Photog., CPP
  • Keith Bartholomew, M.Photog., CPP
  • Kenneth Bovat, M.Photog.Cr., CPP
  • Irene   Bowers, M.Artist.
  • Beth Brinston, CPP
  • Tina Caron, CPP
  • Swati Chakraborty
  • Karen Doody
  • Jane Engs, M.Photog.
  • George Garcia
  • Kimberly Guardipee
  • Rosalind Guder
  • Larry Gunn
  • Cheri Hammon, M.Photog.M.Artist.MEI.Cr., CPP
  • Frances Aileen Harding, M.Photog.Cr., CPP
  • Erica Harvey, M.Photog.Cr., CPP
  • Jamie Hayes, M.Photog.Cr., CPP, ABI, API
  • David Humphrey, M.Photog.Cr.
  • Chrystal LeGrand, CPP
  • Kenneth Martin, M.Photog.Cr., CPP
  • Pam McGraw, M.Photog.Cr., CPP
  • Randy McNeilly, M.Photog.MEI.Cr., CPP, API, F-ASP
  • Adieren  Narro
  • Robert Near, M.Photog.
  • Christie Newell, M.Photog.Cr., CPP
  • Agata Powers
  • Christine Richman, M.Photog.M.Artist.Cr., CPP
  • Kalina Schneider
  • Ben Shirk, M.Photog.M.Artist.Cr.
  • David Snyder, CPP
  • Hendro Soetrisno, M.Photog.
  • Kristy Steeves, M.Photog.Cr., CPP
  • Jerry Stevenson, M.Photog.
  • Jean Wall, M.Photog., CPP
  • Allison English Watkins, M.Photog.Cr., CPP

Platinum Artist Medalists had three images from the Master Artist category included in the PPA Loan Collection and one image in PPA's General Collection.

  • Valarie Clayton, M.Photog.
  • Judy Reinford, M.Photog.M.Artist.Cr., CPP
  • Shannon Squires-Toews, M.Photog.
  • Marjorie Stallard, CPP
  • Richard Sturdevant, M.Photog.M.Artist.Cr.
  • Mark Sweeney, M.Photog.M.Artist.Cr.

Platinum Artist Medalists had three images from the Wedding category included in the PPA Loan Collection and one image in PPA's General Collection.

  • Johnathan Fusco
  • Tomas Munoz, M.Photog.Cr.
  • Armando Munoz, M.Photog.
  • Mario Munoz, M.Photog.Cr.
  • Karna Roa

Gold Medalists have the distinction of two photographic images being included in the PPA Loan Collection and two images in PPA's General Collection.

  • Steven Barger
  • Danica Barreau, M.Photog.M.Artist., CPP
  • Paul Bartell
  • Steven Blandin, M.Photog.
  • Bruce Bonnett, M.Photog.
  • Cathleen Broderick, M.Photog.Cr., CPP
  • Harini Chokshi, CPP
  • Erin Clemmer, M.Artist.
  • Michael Collins, M.Photog.Cr.
  • Elizabeth Convery-Luce
  • Jody DeWeese, M.Photog., CPP
  • Cindi Fortmann, M.Photog., CPP
  • Chris Fritchie
  • Susan Gertz, M.Photog., CPP
  • Nathan Ham, M.Photog.
  • Suzanne Hambleton, Cr.Photog., CPP
  • James Hamel, M.Photog., CPP
  • Lisa Hill, M.Photog., CPP
  • Hannah Hix, CPP
  • Charleen Kennedy, CPP
  • Robert Kunesh, M.Photog.MEI.Cr.
  • Terry Larson
  • Rhea Lewis, M.Photog.Cr., CPP
  • Tatiana Lumiere 
  • Diana Lundin
  • Thea Martin
  • Thomas McCabe, M.Photog., CPP
  • Karen McCall, M.Photog.M.Artist., CPP
  • David McKay, M.Photog.Cr.
  • Naser Mojtahed, M.Photog.
  • Ellen Nelson, CPP
  • Roy Nierdieck, CPP
  • Robin Nordmeyer, CPP
  • Sylwia Ok, M.Photog., CPP
  • Thom Rouse, M.Photog.MEI.Cr., F-ASP
  • Paul Sasso, M.Photog., CPP
  • Kelly Settle, CPP
  • Sean Simmons, M.Photog.
  • lorianne simon
  • Rob Smith
  • Lela Whiddon, CPP
  • Teri Whittaker, M.Photog.Cr., CPP
  • Fujiko Yamamoto, CPP
  • Sonja Yearsley, M.Photog.

Gold Artist Medalists had two images from the Master Artist category included in the PPA Loan Collection and two images in PPA's General Collection.

  • Glenda Ritchick, M.Photog., CPP

Gold Artist Medalists had two images from the Wedding category included in the PPA Loan Collection and two images in PPA's General Collection.

  • Aly Kuler, CPP
  • Ted Linczak, M.Photog.Cr.

Silver Medalists have achieved the inclusion of one photographic image into PPA's Loan Collection and three images into PPA's General Collection.

  • Melody Averett
  • Sue Beauchamp, CPP
  • LEE BERNHARD, M.Photog.Cr.
  • Jonathan Betz, M.Photog., CPP
  • Sherry Bluemel
  • Joe Campanellie, M.Photog.Cr., F-ASP
  • Michael Cerizo, M.Photog.Cr.
  • Kenneth Childress
  • Melissa Clapper
  • Kip Cothran, M.Photog.
  • Dennis Craft, M.Photog.Hon.M.Photog.Cr., CPP, API,F-ASP
  • Jeffrey Dachowski, M.Photog.Cr., CPP
  • Samantha Deschamps
  • Kari Douma, M.Photog.Cr., CPP
  • Deanna Duncan, M.Photog.Cr., CPP
  • John Gladman, M.Photog.M.Artist.Cr.
  • Dennis Hammon, M.Photog.Cr., CPP, F-ASP
  • Chris Hanoch, M.Photog.
  • Jeanna Hegewald
  • Maria Heineman, M.Photog.Cr., CPP
  • Shawna Hinkel, M.Photog., CPP
  • Carrie Holland, CPP
  • Jo Howell
  • Cindy Hunt, CPP
  • Judy Hurley
  • Russell Jensen, M.Photog., CPP
  • Rich Johnson
  • Malinda Julien, Cr.Photog., CPP
  • Victoria Kemp, M.Photog., CPP
  • Steven Labkoff
  • Krystal Lamberty, M.Photog.
  • Ted Linczak, M.Photog.Cr.
  • Ann Lyle, CPP
  • Nichole Manner, M.Photog.
  • Lori McCoy, Cr.Photog., CPP
  • Timothy Meyer, M.Photog.Cr., CPP
  • Alison Miniter, M.Photog.M.Artist.Cr., CPP
  • Cheryl Moore, CPP
  • Mario Munoz, M.Photog.Cr.
  • Ann O'Neill Deal, M.Photog., CPP
  • Yogi Patel, M.Photog.Cr., CPP
  • Sandra Pearce, M.Photog.MEI.Cr., CPP
  • John Perea
  • Michael Petersen, CPP
  • Jill Piper
  • John Powers, M.Photog., CPP
  • Tim Priest, M.Photog.Cr.
  • Cliff Ranson, M.Photog.Cr., CPP
  • Rance Rogers, M.Photog.
  • Stephanie Sabourin
  • Gary Schuyler, M.Photog.
  • Lee Skrobot, M.Photog.
  • Marjorie Stallard, CPP
  • Donna Statham, M.Photog., CPP
  • Jamie Steeno, M.Photog.
  • Richard Sturdevant, M.Photog.M.Artist.Cr.
  • Darryl Svoboda, M.Photog.
  • Daniel Thornton, M.Photog.MEI.Cr., F-ASP
  • Jessica Vallia
  • Randy Van Duinen, M.Photog.M.Artist.Cr., CPP
  • Joan Walker, M.Photog.Cr., CPP
  • James Walls, M.Photog.Cr., CPP
  • Tonya Wilhelm

Silver Artist Medalists had one image from the Master Artist category included in the PPA Loan Collection and three images in PPA's General Collection.

  • Ella Carlson, M.Photog.M.Artist.Cr., CPP, F-ASP, EA-ASP
  • Chris Paulis, M.Photog.M.Artist.Cr., CPP
  • Myra Thiessen

Silver Artist Medalists had one image from the Wedding category included in the PPA Loan Collection and three images in PPA's General Collection.

  • Karen Doody
  • Andrew Faulds, M.Photog.Cr., CPP
  • Misty Felde, CPP
  • James Flachsbart, M.Photog.
  • Trish Gilmore, Cr.Photog., CPP
  • Andrew Joseph
  • Marceliano Munoz, M.Photog.Cr.
  • Yuliya  Panchenko   
  • Sam A Sarkis, M.Photog.Cr.

Bronze Medalists have had all four images submitted by the photographer accepted into PPA's General Collection.

  • Timothy Aston
  • Becky Bardin, CPP
  • Nancy Basmann, M.Photog., CPP
  • Nicole Begley, M.Photog.Cr., CPP
  • Laura Dajoraite, M.Photog.
  • Emily Donohoe, CPP
  • Ellen Duperret, CPP
  • Lisa Francescon, M.Photog.Cr., CPP
  • James Harris
  • Kenzie Hunter Hokanson
  • Steven Kemp, M.Photog.M.Artist.MEI.Cr., CPP
  • Tina Krafts
  • Mark Laurie , M.Photog.Cr.
  • Cliff Lawson, M.Photog.Cr., CPP
  • Rex Madden, M.Photog., CPP
  • Tim Mathiesen, M.Photog.Cr., A-ASP,F-ASP
  • Stephanie Millner, M.Photog.Cr., CPP
  • Tomas Munoz, M.Photog.Cr.
  • Ann Nester, CPP
  • Phillip Rubino, CPP
  • Sandi Spurrell, CPP
  • Valerie Steinkoenig, CPP
  • Paula Swift, M.Photog.Cr., CPP
  • Farrah Welch

Bronze Medalists have had all four images from the Master Artist Category submitted by the photographer accepted into PPA's General Collection.

  • Sandi Spurrell, CPP
  • Deborah Turner, M.Artist.

Bronze Medalists have had all four images from the Wedding Category submitted by the photographer accepted into PPA's General Collection.

  • Francie Baltazar Stonestreet, M.Photog.Cr., CPP
  • Kari Douma, M.Photog.Cr., CPP
  • David Foltz
  • Makayla Harris
  • Lori Unruh Poole, M.Photog.Cr.

2019 District Awards:

Animal Portrait Category

  1. There is Always One in Every Family, Hendro Soetrisno, CA
  2. Dear Lord More Honey Please, Sonja Yearsley, WA
  3. Waiting for the Fog to Settle, Hendro Soetrisno, CA

Children’s Portrait Category

  1. Na-na, Na-na, Boo-boo, Farrah Welch, CA
  2. Flower Child, Connie Mintz, WA
  3. Sweet Dreams, Monica Silver, CA

Portrait Category

  1. Red Turban, Swati Chakraborty, CA
  2. Baroque Blue, Swati Chakraborty, CA
  3. The Mermaid Queen, Kristi Elias, CA

Landscape/Nature Category

  1. Awakening at Wilson Mesa, William Beeson, CA
  2. On Target, Bruce Bonnett, CA
  3. The Sentinels and Her Majesty, William Beeson, CA

Illustrative/Commercial Category

  1. Sands of Time, Karen Ceraldi, BC
  2. Red Racer, John Grusd, CA
  3. Paint It Black, Mark Fitzgerald, OR

High School Senior Category

  1. Notes of Time, Jane Engs, NV
  2. What Were You Thinking?, Michelle Pennings, CA
  3. American Classic, Harmony Jones, ID

Wedding Category

  1. Waiting For Sun Set, Yogi Patel, CA
  2. Stolen Moment, Jenica Lemmons, WA
  3. Rain Lovers, Jenica Lemmons, WA

Artist Category

  1. Lost in a Fairytale, Farrah Welch, CA
  2. Sweet Child O Mine, Pete Rezac, NV
  3. Where Dreams Begin, Farrah Welch, CA

Restoration Category

A Dip Into 1924, Irene  Bowers, CA

CPP Award

Sweet Child O Mine, Pete Rezac, NV

ASP AWARD

On Target, Bruce Bonnett, CA

Lexjet Award

Portrait Category: More Than Just The Baby Blues, Gaby Chung,
Illustrative Category: Venetian Sunset, Cheri Hammon,

Fuji Award

Portrait Category: Teensykittles, Jenni Knezovich,
Illustrative Category: Lady in Red, Jenni Knezovich,

Animal Portrait Category

  1. Daydreaming, Danica Barreau, OH
  2. Peek A Boo, Judy Reinford, PA
  3. Where's The Cheese?, Elizabeth Convery-Luce, MA

Children’s Portrait Category

  1. Lavender Blues, Kristy Steeves, OH
  2. A Sense of Calm, Amy Feick, MI
  3. Womb Mates, Julieann Freitas, MA

Portrait Category

  1. Forbidden Fruit, Allison McGrail, NH
  2. A Delicate Touch, Talita Springer, OH
  3. Interstellar, Lauren DelVecchio, ME

Landscape Category

  1. The Crane Pool, Caroline Samson, ME
  2. Frozen Guardian, Darryl Svoboda , MI
  3. Privacy Please, Kenneth Bovat, NY

Illustrative Category

  1. First Day of School on planet Luminata, Ella Carlson, MA
  2. Boston: A Study In Light, Randy Brogen, MA
  3. Sunflower Wanna-be, Alison Miniter, MA

High School Senior Category

  1. Not Quite Ready To Dance, David Beckham, OH
  2. I Can!, Talita Springer, OH
  3. The Fencer, Jeffrey Dachowski, NH

Creative Open Category

  1. Peace Offering, Danica Barreau, OH
  2. A Life in Pieces, Elisa Knataitis, NY

Wedding Category

  1. Enchanted, Lauren DelVecchio, ME
  2. ...and the score is love - love, Russell Caron, ME
  3. And our story begins..., Jeffrey Dachowski, NH

Album Category 

  1. Abstract Portrait Art, Robert Kunesh, OH
  2. Falling For You, Kari Douma, MI
  3. Skyler, Adam Carroll, MI

Artist Category

  1. Shark week is over, You BULLY, Karen McCall, MA
  2. A Squirrly Love, Karen McCall, MA
  3. Wicked, SHERRIE FRYXELL, NY

Restoration Category

CarFace, Lisa Cuchara, CT

CPP Award

Shark week is over, You BULLY, Karen McCall, MA

ASP AWARD

Shark week is over, You BULLY, Karen McCall, MA

Lexjet Award

Portrait Category: Science!, Vanessa Longuski
Illustrative Category: Just Around the River Bend, Kari Douma

Animal Portrait Category

  1. Mrytle and Amelia , Dani Miller, IA
  2. Royal Huntress, Sarah Seeley, IA
  3. Layla, Pam Kastner, WI

Children’s Portrait Category

  1. Muted, Megan Drane, IL
  2. Grandma's Heirlooms , Rachel Hanken, IA
  3. And for My next experiment, Dan Francis, ND

Portrait Category

  1. She Knows I'm A Boy, Right?, Dana Rose, IA
  2. Umi, Roxanne Bappe, IA
  3. Autumn, Chris Vander Velde, WI

Landscape Category

  1. Nothing Like Mom's Homemade Clam Chower, Erica Harvey, SD
  2. Sunrise Stretch, Lisa Asp, MN
  3. Morning Glow, Kenneth Martin, WI

Illustrative Category

  1. Narnia Revisited, Lisa Asp, MN
  2. Light Reflections, Todd Fuqua, IN
  3. Goddess of The Underworld, Scott Detweiler, WI

High School Senior Category

  1. Big Top Red, Melissa Kelly, KS
  2. Letting Go, Angela Hughes, MO
  3. All American Girl, Melissa Kelly, KS

Creative Open Category

  1. Matrix, Angela Hughes, MO
  2. Fluid, Catherine Larson, MN
  3. The Siren's Call, Michael Mowbray, WI

Wedding Category

  1. My arms will be your home, Terry Larson, MN
  2. New Homesteaders, Johnny Sundby, SD
  3. There's Only You, Kimberly Lorenz, MO

Album Category 

  1. My Dolls, Scott Detweiler, WI
  2. Modern Masters, Lisa Asp, MN
  3. Hailey's Senior Adventures, Sarah Crail, IN

Wedding Album Category 

  1. Jim and Elyse, Susanna Poeffel, NE
  2. The Wedding Story of Peter and Allison, Susanna Poeffel, NE

Artist Category

  1. Knock, Knock, Jeremy Bryant, KS
  2. Monkey Business, Chris Vander Velde, WI
  3. If I Had A Dragon, Dana Rose, IA

CPP Award

Nothing Like Mom's Homemade Clam Chower, Erica Harvey, SD

ASP AWARD

Nothing Like Mom's Homemade Clam Chower, Erica Harvey, SD

Lexjet Award

Portrait Category: Umi, Roxanne Bappe
Illustrative Category: Escape, Toni Johnson-Harryman
Artist Category: Because the World Needs Another Insect, Toni Johnson-Harryman

Fuji Award

Portrait Category: The Last Guests, Katherine McClure
Illustrative Category: The Outcast, Mysti Killough

Animal Portrait Category

  1. Scruff in a Box, Penny Jackson, TX
  2. The Artist, Ann O'Neill Deal, TX
  3. Mr. & Mrs., Deborah Billingsley, AR

Children’s Portrait Category

  1. I wanna hold you and squeeze you and make you mine, Kimberly Smith, OK
  2. Wannabe Cowboy, Ronald Castle, TX
  3. Noah, Kathryn Meek, AR

Portrait Category

  1. Our Rockin' Family, Heather Cook, UT
  2. Solitary Journey, Brooke Kasper, TX
  3. Glutton For Punishment, Brooke Kasper, TX

Landscape Category

  1. Sacred Peaks, Kathryn Meek, AR
  2. The Wind's Masterpiece, Laura Bennett, CO
  3. Prayers of the Orient, Jonathan Betz, CO

Illustrative Category

  1. Let there be peace, Harini Chokshi, TX
  2. The Final Bow, Valarie Clayton, OK
  3. The Yin To My Yang, Tina Caron, TX

High School Senior Category

  1. Counter Pointe, Dawn Muncy, OK
  2. Damsel Demure, Dawn Muncy, OK
  3. She Guards Her Heart, Maryanne Keeling, TX

Creative Open Category

  1. On to Infinity!, Doc List, TX

Wedding Category

  1. Alone, Andrew Faulds, AZ
  2. This Perfect Day, Francie Baltazar Stonestreet, TX
  3. Waiting, Andrew Faulds, AZ

Album Category 

  1. They say we'll be best friends..., Kimberly Smith, OK
  2. Life's Greatest Gift, Jessica Vallia, CO

Wedding Album Category 

  1. Winter White Wedding, Heather Cook, UT and Allison English Watkins, UT
  2. Amanda & Emerson, Elizabeth Frandsen, UT
  3. Some Enchanted Evening, Francie Baltazar Stonestreet, TX

Artist Category

  1. Taking Flight, Bob Coates, AZ
  2. Just Trust Me, Chris Fritchie, TX
  3. Owl always kneed you, Kimberly Smith, OK

CPP Award

They say we'll be best friends..., Kimberly Smith, OK

ASP AWARD

Solitary Journey, Brooke Kasper, TX

Lexjet Award

Portrait Category: Solitary Journey, Brooke Kasper
Illustrative Category: Eye Candy, Leslie Hoyt
Artist Category: Owl always kneed you, Kimberly Smith

Fuji Award P, ILL,

Ballroom Beauty, Victoria Kemp
Misty Morning Solitude, Susan Thweatt,

Animal Portrait Category

  1. Have You Seen My Coat?, Annie Ballantine, VA
  2. Ruff Day at the Office, Trina Bauer, FL
  3. Fuzzy Wuzzy, Erin Bonilla, VA

Children’s Portrait Category

  1. So Happy Together, Gigi Odea, FL
  2. Abby, Sandra Pearce, FL
  3. Got Your Back, Gigi Odea, FL

Portrait Category

  1. Tribute to Michael: The Thriller, Erich Caparas, FL
  2. Miner Details, Danny Leary, WV
  3. I Need A Snow Day!, Suzanne Deaton, KY

Landscape Category

  1. Twisted Tulip, Carolyn Temple, NC
  2. Delicate Diva, Carolyn Temple, NC
  3. White On White Fishing, Steven Blandin, FL

Illustrative Category

  1. A Breath of Life, Erich Caparas, FL
  2. Midnight Massacre, Alisha Cline, GA
  3. London Natural History Museum, Randy Van Duinen, FL

High School Senior Category

  1. Afro, Erich Caparas, FL
  2. Looking for the Light, Jessica Robertson, VA
  3. #Blessed, Mary Fisk-Taylor, VA

Creative Open Category

  1. The Witching Hour, Jody DeWeese, GA
  2. The Unleashing, Ann Nester, WV
  3. Regency Rose, Gena Tussey, TN

Wedding Category

  1. The Royal Chambermaids, Mario Munoz, FL
  2. Lost in this Moment, Marceliano Munoz, AL
  3. Carolina, Tomas Munoz, FL

Album Category 

  1. Last Meal, Ted Linczak, SC
  2. Laura and Jon, Tomas Munoz, FL
  3. World Equestrian Games: It's Showtime, Chelsea Tracy, VA

Wedding Album Category 

  1. Samantha & Kristopher, Mario Munoz, FL
  2. Lauren & Thomas, Mario Munoz, FL
  3. Ashley & Matthew, Mario Munoz, FL

Artist Category

  1. Mama Sings Bass, Chris Paulis, MD
  2. Adorned, Joshua Hanna, WV
  3. Unbroken, Sheila Gardner

Restoration Category

  1. Sousa JHS Class of 1955, Chris Paulis, MD
  2. Old vellum hospital rebuilt, Deborah Turner, SC
  3. Cutie Pie, Julie Johnson, FL

CPP Award

So Happy Together, Gigi Odea, FL

ASP AWARD

A Breath of Life, Erich Caparas, FL

Lexjet Award

Portrait Category: Sins Broken Chains, Brian Castle

Fuji Award

Portrait Category: I'm All Ears, Connie Sanders