Western District 2019 Awards

Animal Portrait Category

  1. There is Always One in Every Family, Hendro Soetrisno, CA
  2. Dear Lord More Honey Please, Sonja Yearsley, WA
  3. Waiting for the Fog to Settle, Hendro Soetrisno, CA

Children’s Portrait Category

  1. Na-na, Na-na, Boo-boo, Farrah Welch, CA
  2. Flower Child, Connie Mintz, WA
  3. Sweet Dreams, Monica Silver, CA

Portrait Category

  1. Red Turban, Swati Chakraborty, CA
  2. Baroque Blue, Swati Chakraborty, CA
  3. The Mermaid Queen, Kristi Elias, CA

Landscape/Nature Category

  1. Awakening at Wilson Mesa, William Beeson, CA
  2. On Target, Bruce Bonnett, CA
  3. The Sentinels and Her Majesty, William Beeson, CA

Illustrative/Commercial Category

  1. Sands of Time, Karen Ceraldi, BC
  2. Red Racer, John Grusd, CA
  3. Paint It Black, Mark Fitzgerald, OR

High School Senior Category

  1. Notes of Time, Jane Engs, NV
  2. What Were You Thinking?, Michelle Pennings, CA
  3. American Classic, Harmony Jones, ID

Wedding Category

  1. Waiting For Sun Set, Yogi Patel, CA
  2. Stolen Moment, Jenica Lemmons, WA
  3. Rain Lovers, Jenica Lemmons, WA

Artist Category

  1. Lost in a Fairytale, Farrah Welch, CA
  2. Sweet Child O Mine, Pete Rezac, NV
  3. Where Dreams Begin, Farrah Welch, CA

Restoration Category

  1. A Dip Into 1924, Irene  Bowers, CA

CPP Award

Sweet Child O Mine, Pete Rezac, NV

ASP AWARD

On Target, Bruce Bonnett, CA

Lexjet Award

Portrait Category: More Than Just The Baby Blues, Gaby Chung,
Illustrative Category: Venetian Sunset, Cheri Hammon,

Fuji Award

Portrait Category: Teensykittles, Jenni Knezovich,
Illustrative Category: Lady in Red, Jenni Knezovich,

Northeast District 2019 Awards

Animal Portrait Category

  1. Daydreaming, Danica Barreau, OH
  2. Peek A Boo, Judy Reinford, PA
  3. Where's The Cheese?, Elizabeth Convery-Luce, MA

Children’s Portrait Category

  1. Lavender Blues, Kristy Steeves, OH
  2. A Sense of Calm, Amy Feick, MI
  3. Womb Mates, Julieann Freitas, MA

Portrait Category

  1. Forbidden Fruit, Allison McGrail, NH
  2. A Delicate Touch, Talita Springer, OH
  3. Interstellar, Lauren DelVecchio, ME

Landscape Category

  1. The Crane Pool, Caroline Samson, ME
  2. Frozen Guardian, Darryl Svoboda , MI
  3. Privacy Please, Kenneth Bovat, NY

Illustrative Category

  1. First Day of School on planet Luminata, Ella Carlson, MA
  2. Boston: A Study In Light, Randy Brogen, MA
  3. Sunflower Wanna-be, Alison Miniter, MA

High School Senior Category

  1. Not Quite Ready To Dance, David Beckham, OH
  2. I Can!, Talita Springer, OH
  3. The Fencer, Jeffrey Dachowski, NH

Creative Open Category

  1. Peace Offering, Danica Barreau, OH
  2. A Life in Pieces, Elisa Knataitis, NY

Wedding Category

  1. Enchanted, Lauren DelVecchio, ME
  2. ...and the score is love - love, Russell Caron, ME
  3. And our story begins..., Jeffrey Dachowski, NH

Album Category 

  1. Abstract Portrait Art, Robert Kunesh, OH
  2. Falling For You, Kari Douma, MI
  3. Skyler, Adam Carroll, MI

Artist Category

  1. Shark week is over, You BULLY, Karen McCall, MA
  2. A Squirrly Love, Karen McCall, MA
  3. Wicked, SHERRIE FRYXELL, NY

Restoration Category

  1. CarFace, Lisa Cuchara, CT

CPP Award

Shark week is over, You BULLY, Karen McCall, MA

ASP AWARD

Shark week is over, You BULLY, Karen McCall, MA

Lexjet Award

Portrait Category: Science!, Vanessa Longuski
Illustrative Category: Just Around the River Bend, Kari Douma

North Central District 2019 Awards

Animal Portrait Category

  1. Mrytle and Amelia , Dani Miller, IA
  2. Royal Huntress, Sarah Seeley, IA
  3. Layla, Pam Kastner, WI

Children’s Portrait Category

  1. Muted, Megan Drane, IL
  2. Grandma's Heirlooms , Rachel Hanken, IA
  3. And for My next experiment, Dan Francis, ND

Portrait Category

  1. She Knows I'm A Boy, Right?, Dana Rose, IA
  2. Umi, Roxanne Bappe, IA
  3. Autumn, Chris Vander Velde, WI

Landscape Category

  1. Nothing Like Mom's Homemade Clam Chower, Erica Harvey, SD
  2. Sunrise Stretch, Lisa Asp, MN
  3. Morning Glow, Kenneth Martin, WI

Illustrative Category

  1. Narnia Revisited, Lisa Asp, MN
  2. Light Reflections, Todd Fuqua, IN
  3. Goddess of The Underworld, Scott Detweiler, WI

High School Senior Category

  1. Big Top Red, Melissa Kelly, KS
  2. Letting Go, Angela Hughes, MO
  3. All American Girl, Melissa Kelly, KS

Creative Open Category

  1. Matrix, Angela Hughes, MO
  2. Fluid, Catherine Larson, MN
  3. The Siren's Call, Michael Mowbray, WI

Wedding Category

  1. My arms will be your home, Terry Larson, MN
  2. New Homesteaders, Johnny Sundby, SD
  3. There's Only You, Kimberly Lorenz, MO

Album Category 

  1. My Dolls, Scott Detweiler, WI
  2. Modern Masters, Lisa Asp, MN
  3. Hailey's Senior Adventures, Sarah Crail, IN

Wedding Album Category 

  1. Jim and Elyse, Susanna Poeffel, NE
  2. The Wedding Story of Peter and Allison, Susanna Poeffel, NE

Artist Category

  1. Knock, Knock, Jeremy Bryant, KS
  2. Monkey Business, Chris Vander Velde, WI
  3. If I Had A Dragon, Dana Rose, IA

CPP Award

Nothing Like Mom's Homemade Clam Chower, Erica Harvey, SD

ASP AWARD

Nothing Like Mom's Homemade Clam Chower, Erica Harvey, SD

Lexjet Award

Portrait Category: Umi, Roxanne Bappe
Illustrative Category: Escape, Toni Johnson-Harryman
Artist Category: Because the World Needs Another Insect, Toni Johnson-Harryman

Fuji Award

Portrait Category: The Last Guests, Katherine McClure
Illustrative Category: The Outcast, Mysti Killough

Southwest District 2019 Awards

Animal Portrait Category

  1. Scruff in a Box, Penny Jackson, TX
  2. The Artist, Ann O'Neill Deal, TX
  3. Mr. & Mrs., Deborah Billingsley, AR

Children’s Portrait Category

  1. I wanna hold you and squeeze you and make you mine, Kimberly Smith, OK
  2. Wannabe Cowboy, Ronald Castle, TX
  3. Noah, Kathryn Meek, AR

Portrait Category

  1. Our Rockin' Family, Heather Cook, UT
  2. Solitary Journey, Brooke Kasper, TX
  3. Glutton For Punishment, Brooke Kasper, TX

Landscape Category

  1. Sacred Peaks, Kathryn Meek, AR
  2. The Wind's Masterpiece, Laura Bennett, CO
  3. Prayers of the Orient, Jonathan Betz, CO

Illustrative Category

  1. Let there be peace, Harini Chokshi, TX
  2. The Final Bow, Valarie Clayton, OK
  3. The Yin To My Yang, Tina Caron, TX

High School Senior Category

  1. Counter Pointe, Dawn Muncy, OK
  2. Damsel Demure, Dawn Muncy, OK
  3. She Guards Her Heart, Maryanne Keeling, TX

Creative Open Category

  1. On to Infinity!, Doc List, TX

Wedding Category

  1. Alone, Andrew Faulds, AZ
  2. This Perfect Day, Francie Baltazar Stonestreet, TX
  3. Waiting, Andrew Faulds, AZ

Album Category 

  1. They say we'll be best friends..., Kimberly Smith, OK
  2. Life's Greatest Gift, Jessica Vallia, CO

Wedding Album Category 

  1. Winter White Wedding, Heather Cook, UT and Allison English Watkins, UT
  2. Amanda & Emerson, Elizabeth Frandsen, UT
  3. Some Enchanted Evening, Francie Baltazar Stonestreet, TX

Artist Category

  1. Taking Flight, Bob Coates, AZ
  2. Just Trust Me, Chris Fritchie, TX
  3. Owl always kneed you, Kimberly Smith, OK

CPP Award

They say we'll be best friends..., Kimberly Smith, OK

ASP AWARD

Solitary Journey, Brooke Kasper, TX

Lexjet Award

Portrait Category: Solitary Journey, Brooke Kasper
Illustrative Category: Eye Candy, Leslie Hoyt
Artist Category: Owl always kneed you, Kimberly Smith

Fuji Award P, ILL,

Ballroom Beauty, Victoria Kemp
Misty Morning Solitude, Susan Thweatt,

Southeast District 2019 Awards

Animal Portrait Category

  1. Have You Seen My Coat?, Annie Ballantine, VA
  2. Ruff Day at the Office, Trina Bauer, FL
  3. Fuzzy Wuzzy, Erin Bonilla, VA

Children’s Portrait Category

  1. So Happy Together, Gigi Odea, FL
  2. Abby, Sandra Pearce, FL
  3. Got Your Back, Gigi Odea, FL

Portrait Category

  1. Tribute to Michael: The Thriller, Erich Caparas, FL
  2. Miner Details, Danny Leary, WV
  3. I Need A Snow Day!, Suzanne Deaton, KY

Landscape Category

  1. Twisted Tulip, Carolyn Temple, NC
  2. Delicate Diva, Carolyn Temple, NC
  3. White On White Fishing, Steven Blandin, FL

Illustrative Category

  1. A Breath of Life, Erich Caparas, FL
  2. Midnight Massacre, Alisha Cline, GA
  3. London Natural History Museum, Randy Van Duinen, FL

High School Senior Category

  1. Afro, Erich Caparas, FL
  2. Looking for the Light, Jessica Robertson, VA
  3. #Blessed, Mary Fisk-Taylor, VA

Creative Open Category

  1. The Witching Hour, Jody DeWeese, GA
  2. The Unleashing, Ann Nester, WV
  3. Regency Rose, Gena Tussey, TN

Wedding Category

  1. The Royal Chambermaids, Mario Munoz, FL
  2. Lost in this Moment, Marceliano Munoz, AL
  3. Carolina, Tomas Munoz, FL

Album Category 

  1. Last Meal, Ted Linczak, SC
  2. Laura and Jon, Tomas Munoz, FL
  3. World Equestrian Games: It's Showtime, Chelsea Tracy, VA

Wedding Album Category 

  1. Samantha & Kristopher, Mario Munoz, FL
  2. Lauren & Thomas, Mario Munoz, FL
  3. Ashley & Matthew, Mario Munoz, FL

Artist Category

  1. Mama Sings Bass, Chris Paulis, MD
  2. Adorned, Joshua Hanna, WV
  3. Unbroken, Sheila Gardner

Restoration Category

  1. Sousa JHS Class of 1955, Chris Paulis, MD
  2. Old vellum hospital rebuilt, Deborah Turner, SC
  3. Cutie Pie, Julie Johnson, FL

CPP Award

So Happy Together, Gigi Odea, FL

ASP AWARD

A Breath of Life, Erich Caparas, FL

Lexjet Award

Portrait Category: Sins Broken Chains, Brian Castle

Fuji Award

Portrait Category: I'm All Ears, Connie Sanders